צוואר תפוס

מבוא

כאשר נתפס הצוואר, יש הגבלה בטווח התנועה של הראש וכאב בבסיס הצוואר/שכמה או בצוואר עצמו. ברוב המקרים רק צד אחד נפגע. הכאב יורגש כאשר ננסה לקחת את הראש הצידה (מבט מעבר לכתף), אז אנו נרגיש כאב שיגביל אותנו בתנועה. בנוסף יכול להיות קושי בלקיחת הראש בהטיה לצד (אוזן לכתף) ולפעמים גם בכיפוף הראש קדימה או אחורה, תלוי במקרה.

מצב ההחמרה של צוואר תפוס יכול להתאפיין במיגרנה או כאב ראש באותו צד של הכאב. ייתכן גם כאב מציק והקרנה לשכמה או לכתף ולעיתים תהיה גם הקרנה לזרוע. במידה וישנה הקרנה לאורך כל היד, מדובר במצב חמור יותר המצריך אבחון מעמיק ולעיתים גם צילומים.

סיבות נפוצות לצוואר תפוס

מצב זה מאוד נפוץ בעולם המערבי בעיקר בתקופת הקיץ ובעולם המזרחי בעיקר בתקופת החורף.

1. מזגנים – הם הסיבה העיקרית למרבית הפניות לקליניקה. כאשר אנו ישנים עם מזגן בלילה או יושבים במשרד כל היום עם מזגן המכוון לאזור הצוואר והגב, הקור המכווץ כלי דם באופן כללי, גורם לכיווץ כלי הדם וכך יש ירידה בכמות החמצן לשרירי הצוואר והם נתפסים.

2. חשיפה לרוח – אחרי מקלחת (לא סתם אימא הייתה צועקת עלינו "אל תצא/י החוצה עם שיער רטוב" וגם בחורף, כאשר הצוואר נחשף לקור ורוח ולא מתעטפים בצעיף.

3. סטרס – (אחת הסיבות המורכבות שקשורות כמעט לכל הפתולוגיות). כאשר אנשים לוקחים על עצמם יותר מידי ומעמיסים על הכתפיים עומס ולחץ שלפעמים הם מיותרים..

4. תנועה לא נכונה עם הראש – הגיעו אלינו הרבה אנשים שאמרו שניסו לעשות רברס עם הרכב וכאשר לקחו את הראש אחורה הם שמעו קליק ונתפס להם הצוואר. דוגמא נוספת היא מצב שבו קראו להם ברחוב והם הסתובבו לאחור מהר מידי.

5. טראומה – סיבה זו מלווה לרוב במצב של צליפת שוט whiplash הנגרם בעקבות תאונה. בזמן התאונה הראש עף קדימה וחגורת הבטיחות מושכת אותנו אחורה. כאשר שני כוחות מנוגדים אלו פועלים, יש זעזוע והשרירים מגיבים בהתאם. כתוצאה מהזעזוע, השרירים נתפסים חזק מאד או נמתחים.

6. שינה עם כרית לא נוחה או מזרן לא נוח – מצב שיכול להיגרם בבתי מלון ובמקומות אירוח.

גורמי סיכון:

  • אנשי משרדים (הרי אין משרד בלי מזגן בעונת הקיץ).
  • נהגים שרוב היום המזגן ברכב מכוון להם על איזור הצוואר.
  • אנשים שפעילים בחדר כושר ולא מקפידים להניח מגבת אחרי שהזיעו (בחדר כושר יש מזגן שעובד כל הזמן).

אבחון וטיפול:

באבחון אנו מסתכלים על סיפור המקרה ולפיכך מבינים מה גרם לתפיסות בצוואר.

לפי הרפואה הסינית הצוואר הוא איבר בו ישנו חלון או פתח שדרכו נכנסת המחלה. לכן אנו מרגישים בתחילת חולי: צמרמורות, מעט כאב ראש וצוואר נוקשה.

הטיפול ברפואה סינית משלב מספר כלים ואנו נשתמש בכל כלי שיתאים על מנת להעביר את המצב כמה שיותר מהר.

חשוב להגיע לטיפול באופן מידי כדי לא לגרום להחמרה במצב או למצב של צוואר תפוס כרוני.

טיפ: נסו להניח כרית חמה על האזור ולכסות היטב את המקום. לרוב זה יגרום להקלה מידית.

צוואר תפוס כרוני

מצב של הזנחת צוואר תפוס או סטרס המשפיע על אזור הצוואר והכתפיים, יוביל לעיבוי השרירים בבסיס הצוואר.

מצב זה (של צוואר תפוס כרוני) יכול לגרום לסמפטומים דומים המוזכרים בצוואר תפוס, אך מכיוון שזהו מצב ממושך וכרוני, יתכן שמשך ההחלמה וזמן הטיפולים יהיה ארוך יותר.

לייעוץ ואבחון ללא עלות – 0522974589\nir@libat-med.co.il

סיפורי הצלחה

ג.ה פסיכולוג בן 35

הגיע עם בעיית צוואר וקושי לכוףף את הראש קדימה מזה כמה שנים. התלונן גם על כאבי ראש מידי פעם. ניסה סוגי טיפולים רבים שהצליחו לעזור לו, אך הכאב חזר תמיד לאחר כמה ימים.

לאחר הטיפול הראשון חש הקלה ואמר כי הוא מרגיש שיכול לקחת אוויר בקלות ושטווח התנועה בצוואר השתפר באופן מיידי. לאחר חמישה טיפולים, דיווח שאין לו כל קושי בכיפוף הצוואר.

א.ו ביולוג בן 42

הגיע עם תלונה של כאב צוואר מזה שבועיים וקושי לסובב את הצוואר לצד ימין, ללא הקרנה לאורך היד.

כבר בסוף הטיפול הראשון הרגיש שיפור משמעותי – קיבל הנחיה להניח כרית חמה ולשמור על המקום חם. בהגיעו לטיפול השני (לאחר כשלושה ימים) דיווח שהכאב נעלם לגמרי..

פ.ז מורה לגיטרה בן 24

התלונן על כאבי צוואר ושכמות הכוללים החמרה של כאב ראש מזה שבועיים. אמר שמצב זה תוקף אותו כל כמה זמן. לאחר הטיפול השני ציין שחל שיפור ניכר ויכול ללמד ולנגן ללא כאב. לאחר הטיפול החמישי אמר שהכאבים חלפו כליל.